МАКЕДОНИЈА ВЛЕЗЕ ВО СМАРТ ПРОГРАМАТА, А ЌЕ ЈА ПОТПИШЕ И РИНК КОНВЕНЦИЈАТА

На состанокот на генералните секретари во Полска, Ракометната федерација на Македонија потпиша договор за користење средства од СМАРТ програмата, а договорено е и приклучување кон РИНК конвенцијата. прочитај повеќе

ПО 10 ГОДИНИ МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО НА МЛАДИНСКО ЕП! (фотогалерија)

По десет години пауза Македонија повторно ќе игра на младинско ЕП. Со три победи на квалификацискиот турнир во Скопје, нашите младинци го освоија првото место, и убедливо зад себе ги оставија врсниците од Италија, Исланд и Грција. Триумфот над Исланд од 21-15 беше само потврда на квалитетот на Македонија, зрелоста на ракометарите да играат и со фаворизирани ривали прочитај повеќе

РАКОМЕТНА ЛЕКЦИЈА ЗА ГРЦИЈА, ОТВОРЕНА ВРАТАТА КОН АВСТРИЈА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Младинската репрезентација направи голем чекор кон пласман на ЕП во Австрија откако во второто коло од квалификациската група во Скопје, ја победи Грција со 30-22. Се останува уште една пречка, Исланд, каде може дури и да калкулираме, да одиграме реми, што би ни било доволно. Но, оваа репрезентација на Македонија сигурно нема да игра така, зашто покажа дека има квалитет, сила, карактер, знаење и волја да стигне до ЕП со триумф. прочитај повеќе

МЛАДИНЦИТЕ УСПЕШНО ГИ ПОЧНАА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2014 (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Младинската репрезентација на Македонија до 20 години успешно ги почна квалификациите за пласман на ЕП во Австрија, и тоа со триумф над Италија од 24-22 (14-13). Ни требаше едно цело полувреме да ја „тргнеме тремата“, а потоа да покажеме дека сме фаворити во групата. прочитај повеќе

БЕЗ ОВЧЕ ПОЛЕ ВО ПЛЕЈ АУТОТ, НЕ СЕ ПРЕРЕГИСТРИРАЛЕ КАКО АД

Борбата на опстанок во машката Супер ВИП ракометна лига ќе почне без екипата на Овче Поле, бидејќи тимот од Свети Николе не се пререгистрирал како Акционерско Друштво како што налага Законот. Тоа значи дека екипата ќе биде префрлена во најнизок ранг на натпревари. прочитај повеќе

ВАРДАР И МЕТАЛУРГ ВО „МАКЕДОНСКО-ГЕРМАНСКА“ ПРЕСМЕТКА

Македонските клубови избегнаа меѓусебна пресметка во четврт-финалето од лигата на шампионите. Ждрепката во Виена реши Вардар му игра со Флензбург, додека Металург го доби Кил. прочитај повеќе

РЕНАТО ВУГРИНЕЦ МОЖЕ ДА ИГРА ЗА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА

Напорите на Ракометната федерација на Македонија да има засилување на позицијата десен бек конечно вродија плод, и Ренато Вугринец „веднаш“ може да настапува за Македонија на било која официјална средба прочитај повеќе

СУПЕР ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
Металург-Металург Јуниор 32 26 15 12 
Вардар-Зомимак (одложена) 30 21 17 8
Пелистер 08-Пролет 62 28 23 11 10


        

ПРВА ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
РК Работнички - РК Риниа 47 26 20 14
РК Јехона -  ГРК Борец   25 33 09 17
РК Битола - РК Младост 09 23 23 13 09
РК Вардар Полог  - РК Струга 27 24 14 10
РК Прилеп 2010   слободни


МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА 
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Преспа 2010 - РК Куманово 23 18 13 11
РК Пролет 62  - РК Вардар 11 18 05 10
РК Зомимак М - РК Радовиш 29 27 14 11
РК Текстилец - слободенМЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Шампион -РК Пелистер 08 14 31 06 14
РК Охрид 2011 - ГРК Кавадарци 14 21 07 08
РК Металург - РК Младост јуниори 26 12 09 06
ГРК Борец - слободенПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА 

Јуниор - слободен
Краен резултат Полувреме
Струга - Преспа се игра на 15.04.2014Јуниор - Гого не се одиграл

Охрид - слободен
ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
I ГРУПА

 Вардар - Илинден  37 11 16 07
Македонија ЃП - Борец 18 12 11 07
Велес 2009 - Металург 13 16 05 08
Лазарови - Текстилец се игра на 16.04.2014 00 00 00 00

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
I група

Краен резултат Полувреме
Тинекс Пролет - Метрополис 21
11 13 03
Македонија ЃП - Вардар 19 36 06 14

Лазарови - Металург се игра на 18.04.2014

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
 ХЈС - Пелистер  21 21 08 11
Прилеп - Младост Јуниори -  20 12 12 06

Струга - слободен Гого  - слободен

СУПЕР ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
Металург Скопје-Жито Прилеп 45 34 27 20
ЖРК Металург-Кожувчанка  46   14   25  9
ЖРК Вардар-СЦБТ-ЖРК Вардар 24 17 17 7
                        

   

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК Ѓорче - ЖРК Куманово 27 20 13 11
ЖРКСап Акумулатори - ЖРК Чаир 29 22 13 10
ЖРК Кичево 10 - ЖРК Моби Дик 28 36 13 17
ЖРК Борец - ЖРК Таста 107 21 23 15 11
ЖРК Универс - ЖРК Пелистер 2012 21 31 12 16

МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
ЖРК Куманово - ЖРК Вардар 10 25 05 15
ЖРК Металург - РК Жито Прилеп (неодигран)

МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

 

Краен резултат Полувреме
РК Чаир - ЖРК Вардар СЦБТ
18 17 09 11
РК Кожувчанка - слободенРК Маталург Скопје - слободен
ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Моби Ди - ЖРК Вардар СЦБТ 05 29 03 16
Стружанка - слободенКичево - слободен
ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Куманово - Делчево 17 07 10 02
Струма - Металург  09 10 06 03
Струма - Овче Поле не одигран
КАДЕТСКА ЖЕНСКА
 ЛИГА

Краен резултат Полувреме
Овче Поле - Кичево - не одигран 00 00 00 00

Стружанка - слободен

00 00 00 00
Делчево слободен


Новости

УО на РФМ
7.04.2014

Седница на УО на РФМ

младински квалификации

04.04.2014

Исланд – Грција (Фотогалерија)

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

31.03.2014

Стоилов му откажа на Обрван