ИНТЕРВЈУ НА ЖИВКО МУКАЕТОВ ЗА „БАЛКАН ХАНДБАЛ“ – ЦЕЛТА Е СОЗДАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИ ИГРАЧИ

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, во интервју за порталот „Балкан хандбол“ потврди дека целта на Светското првенство во Катар е четврт-финале, кое носи олимписки квалификации. Цела во иднина е ракометот да стане национален спорт, и истовремено да се создаваат македонски играчи. прочитај повеќе

ДОБРО ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ, НО, НОВ ПОРАЗ ОД ФРАНЦИЈА

Македонските ракометари до 20 години го загубија и вториот натпревар на ЕП во Австрија, а со него и шансите да се пласираат на едно од првите две места кои водат во четврт-финалето. Денеска Франција беше подобра од Македонија со 25-22 во далеку порамноправен натпревар од воведниот, против Шпанија. прочитај повеќе

ПОРАЗ НА МЛАДИНЦИТЕ НА ЕП ВО АВСТРИЈА

На отворањето на младинското машко ЕП во Австрија, репрезентацијата на Македонија доживеа висок пораз од врсниците од Шпанија, кои победија со 33-22. Лошата игра во првото полувреме беше причина за високиот пораз на Македонија, кои во вториот дел беа подобри и „го добија“ со два гола. прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА ВО „БАЛКАНСКА ГРУПА“ НА СП ВО КАТАР 2015

Покрај Македонија во група Б се уште и репрезентациите на Хрватска, БиХ, Австрија, Тунис и Иран. Најдобрите четири ќе продолжат во осминафиналето и ќе вкрстуваат со репрезентациите од група А. прочитај повеќе

СЕНИОРИТЕ ВО ТРЕТИОТ БАРАБАН ЗА ЖДРЕПКАТА ЗА СП ВО КАТАР

Машката сениорска репрезентација на Македонија за ждрепката за СП во Катар, што ќе се изврши на 20 јули во Доха ќе биде во третиот барабан, заедно со репрезентациите на Русија, Катар и Алжир. Тоа значи дека тие не можат да бидат наши противници во групната фаза од натпреварувањето, што треба да се одржи во јануари 2015 година. прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА СО ДВЕ МЕСТА ВО ГРУПНАТА ФАЗА ОД МАШКАТА ЛШ

Осумкратниот македонски првак Вардар и следната сезона ќе биде дел од европската ракометна елита, откако ЕХФ го прифати барањето за вајлд карта, па „црвено-црните“ ќе бидат дел од најдобрите 24 ракометни тимови. Со тоа Македонија повторно ќе има две екипи во најсилното клупско ракометно натпреварување во Европа, бидејќи Металург како шампион имаше обезбедено директно место. прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА ГО ЗАДРЖА КОНТИНУИТЕТОТ: ЌЕ ИГРА НА СП ВО КАТАР 2015

Бевме фаворити уште кога се дозна дека во баражот за СП 2015, Македонија ќе игра со Грција. На првиот меч, со мали проблеми победивме со два гола, а во реваншот во Скопје покажавме не само сила, квалитет туку и кандидатура за нешто повеќе од досегашните настапи на мундијалите. Го победивме јужниот сосед со 35-23, и сме една од ретките репрезентации во овие квалификации што постигнаа две победи.  прочитај повеќе

СУПЕР ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
 
 ПРВА ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
РК Работнички - ГРК Борец 34 23 15 09
РК Риниа М -  РК Струга  31 26 11 13
РК Јехона - РК Битола 10 0 службено
РК Прилеп 2010  - РК Вардар Полог 38 19 16 14
РК Младост 09   слободни


МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА 
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Текстилец - РК Куманово 36 16 22 09
РК Преспа 2010 - РК Радовиш  26 23 14 13
РК Пролет 62 - РК Зомимак М  29 17 15 10
РК Вардар - РК Овче Поле СВН 10 00
-1 бод

МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
ГРК Борец -ГРК Кавадарци 20 14 09 08
РК Шампиони - РК Младост Јуниор 30 22 13 12
РК Охрид 2011 - РК Металург 26 21 13 11
РК Пелистер 08 - слободенПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА 

Јуниор - слободен
Краен резултат Полувреме
Струга - Преспа се игра на 15.04.2014Јуниор - Гого не се одиграл

Охрид - слободен
ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
I ГРУПА

 Вардар - Илинден  37 11 16 07
Македонија ЃП - Борец 18 12 11 07
Велес 2009 - Металург 13 16 05 08
Лазарови - Текстилец се игра на 16.04.2014 00 00 00 00

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
I група

Краен резултат Полувреме
Тинекс Пролет - Метрополис 21
11 13 03
Македонија ЃП - Вардар 19 36 06 14

Лазарови - Металург се игра на 18.04.2014

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
 ХЈС - Пелистер  21 21 08 11
Прилеп - Младост Јуниори -  20 12 12 06

Струга - слободен Гого  - слободен

СУПЕР ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме


        

                        

   

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК Куманово - ЖРК Кичево 10 35 21 15 09
ЖРК Борец - ЖРК САП Акумулатори 25 21 15 08
ЖРК Универс - ЖРК Ѓорче 20 28 11 13
ЖРК Пелистер 2012 - Чаир 25 25 15 14
ЖРК Таста 107 - ЖРК Моби Дик 18 32 09 16

МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
ЖРК Вардар - ЖРК Металург 32 08 17 03
РК  Жито Прилеп  - РК Куманово 09 25 04 09


МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

 

Краен резултат Полувреме
РК Кожувчанка - РК Металург Скопје
14 21 07 12
РК Вардар СЦБТ - слободенРК Чаир - слободен
ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Моби Ди - ЖРК Вардар СЦБТ 05 29 03 16
Стружанка - слободенКичево - слободен
ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Куманово - Делчево 17 07 10 02
Струма - Металург  09 10 06 03
Струма - Овче Поле не одигран
КАДЕТСКА ЖЕНСКА
 ЛИГА

Краен резултат Полувреме
Овче Поле - Кичево - не одигран 00 00 00 00

Стружанка - слободен

00 00 00 00
Делчево слободен