СПИСОК НА ПОВИКАНИ МЛАДИНКИ ЗА СОБИР НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

За претстојните квалификации за ЕП 2015 за младинки до 19 години, в.д. селекторо на женската младинска репрезентација Симе Симовски го објави списокот на повикани ракометарки, кои ќе бидат на подготовки. прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА Е ВТОРА НА ТУРНИРОТ ВО НАНТ

Ракометните сениори го освоија второто место на турнирот во Нант, Франција откако во финалниот натпревар против домаќинот, загубивме со 20-30. Ова беше последна контрола за нашите ракометари пред заминувањето за Катар каде утревечер треба да пристигнат и да се подготвуваат до 16 јануари кога го играме првиот меч од Б групата, против Тунис. прочитај повеќе

СПРЕМНИ ЗА КАТАР: МАКЕДОНИЈА ГО ДЕМОЛИРАШЕ АЛЖИР

На првиот натпревар на турнирот во Франција, машката репрезентација на Македонија имаше импресивен старт триумфирајќи со 32-20 над Алжир. Нашите момци се пласираа во финалето каде утре ги чека домаќинот Франција, актуелниот европски првак. прочитај повеќе

МЛАДИНЦИТЕ НА КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР ВО ПОЛСКА

Македонската машка ракометна репрезентација до 21 година, денеска замина за Островиец Швиетокжиски, во Полска, каде што од петок до недела ќе ги одигра квалификациите за СП во Бразил. прочитај повеќе

ОДРЕДЕНИ ПАТНИЦИТЕ ЗА СП ВО КАТАР

Селекторот Ивица Обрван ги одреди патниците за турнирот во Франција и за СП во Катар. Тоа се 18 ракометари, а од списокот од 21 член испаднаа Филип Талески, Гоце Ојлески и Никола Стојчевски прочитај повеќе

УСПЕШНА ПРВАТА КОНТРОЛА ПРЕД СП ВО КАТАР

Машката ракометна репрезентација на Македонија имаше успешна контрола на пријателскиот натпревар со Израел, што заврши со триумф на нашите ракометари од 39-37. Ова беше прв од серијата на натпревари пред почетокот на СП во Катар. прочитај повеќе

ПРОМОВИРАНИ НОВИТЕ ДРЕСОВИ ПРЕД КОНТРОЛНИОТ МЕЧ СО ИЗРАЕЛ

Машката ракометна репрезентација на Македонија во недела во 17,45 часот ќе го одигра првиот контролен натпревар како дел од подготовките за СП 2015 во Катар. Во салата „Јане Сандански“ нашите ракометари ќе бидат домаќини на Израел, против кого ќе одиграат плус уште еден натпревар, од затворен карактер. прочитај повеќе

СУПЕР ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
МЕТАЛУРГ 2-ПРЕСПА 10 33 31 16 15
ПРИЛЕП 2010-ЗОМИМАК М 23 26 07 14
РАБОТНИЧКИ-РАДОВИШ 25 34 12 17
ОХРИД 2013-ТЕКСТИЛЕЦ 42 11 25 07
ПЕЛИСТЕР 08-ПРОЛЕТ 62 29 19 12 12

ПРВА ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
РК Риниа М - ГРК Лозари 27 24 14 12
РК Младост 09 -  РК Струга  одложено


РК Феникс АМС - РК ХЈС Работник одложено


РК Вардар Јуниор  - РКГРК Борец 32 24 16 12
РКМакедонија Ѓ.П.   слободни


МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА 
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Вардар - РК Прилеп 2010  36 16 18 08
РК Младост јуниори - РК Охрид 2013 26 19 12 09
РК Пелистер 08 - РК Метрополис Спорт 24 26 14 13
РК Преспа 2010 - слободен



МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Металург - РК Пролет 62  25 19 15 07
РК Куманово - РК Работнички 13 16 23 24
ГРК Борец - РК Радовиш АД 33 30 17 14
РК Текстилец - РК Зомимак М 31 26 12 14

ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
I ГРУПА 

Краен резултат Полувреме
Македонија ЃП - Велес 2009 15 19 10 10

Шампион - Металург

17 23 07 12
Илинден Вардар - Вардар 14 26 06 09





ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Текстилец - Лазарови
18 14
09 051
Тиквеш Јуниори - Торо Спорт
18
16
09
11
Радовиш - Вардар Неготино
17
11
08
05
Бисинв Вардар - слободен



КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме

Гого - Вардар

23 41 12 26
Струга - Металург
20 25
11
13

Бутел - Зомимак одложена

Јуниор - слободен

 



СУПЕР ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК МЕТАЛУРГ-ЖИТО ПРИЛЕП 44 23 24 08
ЖРК ЃОРЧЕ-ЖРК ВАРДАР СЦБТ 19 27 06 16
ЖРК ВАРДАР-ПЕЛИСТЕР 2012 29 22 11 13
                        

   

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК Овче Поле СУ - ЖРК Чаир 28 24 14 10
ЖРККожувчанка - ЖРК Кичево 2010 28 21 16 07
ЖРК Универс - ЖРК Куманово 26 32 16 13










МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме
РК Металург - ГЖРК Стружанка 26 15 12 07
ЖРК Куманово - ЖРК Пелистер 2012 (се игра на 23.03.2015)



РК Велкова 5 - ЖРК Вардар (одложен)



ЖРК Вардар СЦБТ - ЖРК Преспа Нова 38 09 16 04
РК Ѓорче - слободен



МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА 2013/14

Краен резултат Полувреме
РК Кожувчанка - РК Металург Скопје 14 21 07 12
ЖРК Вардар СЦБТ - слободен



РК Чаир - слободен



ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме
Стружанка - Моби Дик
19 12
08
06
Чаир- ЖРК Вардар
14 13
07
07
Кожувчанка - Куманово
10
16
05
08
ЖРК Металург - слободен

ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА 3 група

Младост Јуниори - Филип Вардар
08 17
05
09
охрид - гого
21
16
10
09
јуниор - преспа - одложена
прилеп - струга
19
15
0807

КАДЕТСКА ЖЕНСКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме
Овче Поле - Филип Вардар
37 15 18

06

ЖРК Металург - Кичево

32 18 17 09

Вардар - слободен

Делечево - слободен